Süreli Kampanyalara Nasıl Yaklaşmalıyız? (2)

4
0
593

Bir bankanın X üye işyerinden 4 kez alışveriş yap Y TL kazan kapmanyasına katılan ve kartına 40 Yüklendiği mesajı geldikten 15 gün sonra kazandığı puanı kullanmak isteyen Ali Bey’e üye işyeri yetkilisi puanı olmadığını söyledi.

Vaka 1: Ali Bey kartında 40 TL puan yüklü olmasını beklerken puan olmadığını gördü. Bankanın Müşteri İletişim Merkezi’ni aradığında kampanya sonunda yüklenen puanın 1 hafta süre ile geçerli olduğunu 8. gün 40 TL puanın karttan geri alındığını belirtti.

Çözüm 1: Kampanya detaylarını okurken puanın süreli olup olmadığı kontrol edilmeli; süreli ise ne kadar süre ile kartta bulunacağı kontrol edilmeli, son kullanım tarihi gelmeden karttan puan kullanılmalıdır.

Vaka 2: Ali Bey kartında 40 TL puan yüklü olmasını beklerken puan olmadığını gördü. Bankanın Müşteri İletişim Merkezi’ni aradığında kampanya sonunda yüklenen puanın sadece ilgili üye işyeri mağazalarında geçerli olduğunu; başka mağazalarda kullanamayacağını iletti.

Çözüm 2: Kampanya detaylarını okurken puanın kullanımının nerede yapılabileceği kontrol edilmelidir. Eğer puanın kullanımı belirli üye işyerlerinde geçerli ise bu üye işyerlerinden alışveriş yapılmalıdır.

 • Kredi kartı nedir?

  Kredi kartı, Nakit kullanım gerekmeksizin mal ve hizmet alım veya nakit çekme olanağı…
 • Puan nedir?

  Kredi kartı ile yapılan işlemlerde bankaların müşterilerine sağladıkları ve kart/müşteri b…
 • Süreli kampanyalara nasıl yaklaşmalıyız? (1)

  Süreli kampanyalar genellikle aşağıdaki şekilde yapılır: Şu sektörde 3 adet x TL alışveriş…
Load More Related Articles
Load More In Kredi Kartı

4 Comments

 1. erkan umut mergen

  30 Mayıs 2019 at 21:42

  Benim bir sorum olacak yanıtını bulamadım, hatta bunu bir konu olarak ele alsanız süper olur. Bankaların yapmış oldukları kredi kartı kampanyalarını anlayamıyorum. Örneğin X akaryakıt firmasından 4 kere 125 TL alışveriş yapın 40 TL puan kazanın kampanyası yapılıyor. Burada muhtemelen puanın bir kısmı veya tamamı o akaryakıt firması tarafından karşılanıyor olabilir, anlarım. Zaten alışverişte bankanın kendi pos cihazından yapılıyor. Ama bazı bankalar (Bonus, Maximum, Axess gibi) sürekli olarak bu kampanyaları yapıyorlar ve çoğunlukla market alışverişi gibi belli bir firmayı işaret etmeyen kampanyalar yapıyorlar. Yani yüklenen puanın sponsoru yok. Hatta bazen akaryakıt ve market sektörü gibi, herhangi bir bankanın pos cihazından yapılan alışverişler kampanyaya dahil ediliyor. Bu değirmenin suyu nereden geliyor? bankalar bu maliyeti nasıl kaldırıyor? Örneğin kullandığım kartlardan birisi olan Amex green kartla son 3 ayda toplam değeri uçak bileti alımında yaklaşık 420 TL olan 140bin MR puan kazandım. zaten her restoran alışverişinde (pizzacı, burgercı, vs dahil) %5 ekstre indirimi de yapılıyor. Yıllık sadece 400 TL ödediğim bir kart bunları nasıl verebiliyor? Bonus amex kartımla bir yılda yaklaşık 60.000 Tl harcamam karşılığında kampanyalarla birlikte 1.000 TL’den fazla bonus kazandım ve kart aidatı yansıdığında bankayı aradım hemen iptal ettiler. Yani o kart için ücret bile ödemiyorum. Şeytan bunun neresinde? Güncel oranla sadece %2,25 komisyon alabilmek için mi?

  Reply

 2. umut

  29 Temmuz 2019 at 09:27

  Arif bey, bu konuyla ilgili yazı yazacak mısınız merak ettim. Geçen ay toplam 3200 TL harcamama 190.000 MR puan verdi amex kartım (yaklaşık 630 TL’lik uçak bileti ediyor). Hala aklım almıyor, işin sırrı nedir?

  Reply

  • Arif Ünal

   29 Temmuz 2019 at 09:36

   Umut Bey, bu konuda yazacağım inşallah.

   Reply

   • umut

    29 Temmuz 2019 at 09:40

    Teşekkür ederim, sabırsızlıkla bekliyorum. Sitenizdeki bilgiler Türkiye’de bulunmayan eşsiz bir kaynak. Bence toplam konu syaısı 1000’i geçtiğinde bir kitap şeklinde bastırın. En azından alanında yazılı bir kaynak olmuş olur.

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Check Also

Kredi kartı nedir?

Kredi kartı, Nakit kullanım gerekmeksizin mal ve hizmet alım veya nakit çekme olanağı…