Home Ödeme Sistemleri E-Ticaret Elektronik para ihracına ilişkin ödeme hizmetlerinde vergilendirme ve matrah nasıl yapılmaktadır?

Elektronik para ihracına ilişkin ödeme hizmetlerinde vergilendirme ve matrah nasıl yapılmaktadır?

3 min read
0
0
197

İlk zamanlarda Ödeme Kuruluşları ve Elektronik Para Kuruluşları kurulduğunda müşterilerden aldıkları komisyonlar KDV üzerinden vergilendiriliyordu. Fakat Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları bir nevi bankacılık faaliyeti gösterdikleri için BSMV ödemesi gerektiği konuşuluyordu.

Bu karmaşanın önüne geçmek adına yayınlanan 91 Seri No’lu Gider Vergileri Genel Tebliği ile birlikte bu soruna çözüm üretilmiş oldu.

Peki Elektronik para ihracına ilişkin ödeme hizmetlerinde vergilendirme ve matrah nasıl yapılmaktadır?

91 Seri No’lu Gider Vergileri Genel Tebliği’nin 7.maddesine göre işlem yapan elektronik para kuruluşunun ödeme hizmeti kullanıcısıyla yapmış olduğu anlaşma uyarınca tahsil ettiği komisyon tutarları üzerinden BSMV hesaplanması gerekir.

MADDE 7 – (1) 6493 sayılı Kanunun 12 nci maddesinin birinci fıkrası kapsamında işlem yapan elektronik para kuruluşunun ödeme hizmeti kullanıcısıyla yapmış olduğu anlaşma uyarınca tahsil ettiği komisyon tutarları üzerinden BSMV hesaplanması gerekir.

Örnek: Bay (A), elektronik para kuruluşu ile anlaşmalı bir alışveriş mağazasının internet sitesinden 200 TL tutarında bir mal almış olup, bu işlem nedeniyle elektronik para kuruluşu söz konusu mağazadan 10 TL komisyon tahsil etmiştir. Elektronik para kuruluşu tarafından bu işlem için tahsil edilen 10 TL tutarındaki komisyon üzerinden BSMV hesaplanması gerekir.

(2) 6493 sayılı Kanunun 18 inci maddesinin beşinci fıkrası uyarınca elektronik parayı ihraç eden kuruluşun sadece kendi mağaza ağında, sadece belirli bir mal veya hizmet grubunun satın alınmasında veya yapılan bir anlaşma sonucunda sadece belirli bir hizmet ağında kullanılabilen ön ödemeli araçlar bu Kanun kapsamı dışında sayıldığından mezkur Kanun kapsamında olmayan söz konusu elektronik para ihracına ilişkin ödeme hizmetlerini sunan kişilerin BSMV mükellefiyeti oluşmaz.

91 Seri No’lu Gider Vergileri Genel Tebliğine alttaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.gib.gov.tr/node/121030

Load More Related Articles
Load More By Arif Ünal
Load More In E-Ticaret

Check Also

3D güvenlik şifresini paylaştığım durumda sorumluluk kime aittir?

Banka sisteminde kayıtlı cep telefonunuza gönderilen 3D şifreniz kullanılarak yapılan her …